Trzymaj kapsułki do prania poza zasięgiem dzieci, dokładnie zamykaj opakowanie – do tych rad powinni zastosować się wszyscy rodzice używający tych detergentów. W związku z informacjami o wypadkach konsumenckich w wyniku niewłaściwego zabezpieczenia kapsułek przed dziećmi, UOKiK apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa

[Warszawa, 30 lipca 2015 r.] Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotarły informacje o trzech wypadkach, w których poszkodowane zostały dzieci w wieku do dwóch lat. Doszło do nich w wyniku niewłaściwego zabezpieczenia przez rodziców lub opiekunów opakowań z kapsułkami do prania.

Według danych OECD co roku na świecie odnotowuje się 16 tys. przypadków zatruć kapsułkami do prania. W większości przypadków przyczyną jest ich niewłaściwe przechowywanie. Produkty są zazwyczaj prawidłowo oznakowane przez producentów, zawierają wymagane przepisami ostrzeżenia, dlatego to niewłaściwie zamknięte przez rodzica opakowanie może być przyczyną tragedii. Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

Przeczytaj uważnie ostrzeżenia, które producent umieszcza na opakowaniu.

Dziecko nie potrafi odróżnić kolorowej i miękkiej kapsułki do prania od zabawki, czy słodyczy, dlatego trzymaj detergenty poza zasięgiem najmłodszych – np. na wysokiej półce.

Szczelnie zamykaj opakowanie po każdym użyciu i nie zostawiaj kapsułek poza oryginalnym pudełkiem.

Kapsułki nie służą do zabawy, dlatego nie pozwól, aby bawili się nimi najmłodsi .

Nieprawidłowości związane z niewłaściwym oznakowaniem produktów zgłoś natychmiast Inspekcji Handlowej.

W przypadku zagrożenia zdrowia natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Dodatkowe informacje dla mediów:

Biuro Prasowe UOKiK
pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel.: 22 827 28 92, 55 60 106, 55 60 314
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Agnieszka Majchrzak, biuro prasowe UOKiK o kapsułkach do prania (1.69 MB, mp3, 2015.07.30)

Infografika - kapsułki do prania - zasady bezpieczeństwa (3.52 MB, jpg, 2015.07.30)