Ponad 17 tys. skontrolowanych wyrobów, spośród których niemal 30 proc. nie spełniało stawianych im zasadniczych wymagań – to efekt kolejnego roku funkcjonowania systemu nadzoru rynku w Polsce. Działa on od naszego przystąpienia do Unii Europejskiej 

[Warszawa, 14 listopada 2014 r.] Znak CE na produkcie – dla konsumenta kupującego w dowolnym państwie Unii Europejskiej oznacza bezpieczeństwo użytkowania. Stanowi on deklarację producenta, że wprowadzany przez niego do obrotu wyrób spełnia zasadnicze wymagania obowiązujące w całej Unii Europejskiej. Ujednolicone przepisy dotyczą ponad trzydziestu grup produktów – m. in. urządzeń elektrycznych (w tym sprzętu elektronicznego i AGD), zabawek, środków ochrony osobistej, materiałów budowlanych, maszyn i wind. Z kolei dla przedsiębiorców korzystne jest to, że produkty zgodne z zasadniczymi wymaganiami mogą bez ograniczeń wprowadzać na rynek europejski.

System nadzoru rynku w Polsce działa od przystąpienia do UE i jest monitorowany przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który współpracuje z wyspecjalizowanymi organami prowadzącymi kontrole. Są to: Inspekcja Handlowa, Państwowa Inspekcja Pracy, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Inspekcja Ochrony Środowiska, Urząd Transportu Kolejowego, Nadzór Budowlany, Wyższy Urząd Górniczy, Urzędy Morskie oraz Inspekcja Transportu Drogowego . 

Raport z działania systemu

W roku 2013 i pierwszym półroczu 2014 skontrolowano łącznie 17 308 wyrobów, kwestionując 5 111 (blisko 30 proc.) z nich. Najczęściej zastrzeżenia wzbudzały: zbiorniki i urządzenia ciśnieniowe, dźwigi, maszyny, sprzęt radiowy i telekomunikacyjny, urządzenia spalające paliwa gazowe, niskonapięciowe urządzenia elektryczne i zabawki.

Wobec wyrobów, które nie spełniały wymagań lub stwarzały zagrożenie wszczęto 610 postępowań administracyjnych. Cieszy fakt, że w 570 przypadkach przedsiębiorcy podjęli skuteczne działania naprawcze.

W ramach systemu nadzoru Urząd prowadzi także rejestr wyrobów niezgodnych z zasadniczymi, szczegółowymi lub innymi wymaganiami i uczestniczy w Europejskim Systemie Szybkiej Wymiany Informacji o Produktach Niebezpiecznych RAPEX .  W okresie objętym raportem Prezes UOKiK wpisał 68 wyrobów do rejestru – głównie sprzęt elektryczny i zabawki (odpowiednio 22 i 32 wyroby i przekazał do pozostałych krajów Unii 40 zawiadomień o wyrobach zagrażających konsumentom (19 z nich to zabawki i artykuły dziecięce). W tym samym czasie 139 produktów, które przestały stwarzać zagrożenie zostało usuniętych z rejestru.

Szczegółowe dane znaleźć można w raporcie na stronie UOKiK. Ogólne informacje na temat bezpieczeństwa produktów można znaleźć w sprawozdaniach z działalności Inspekcji Handlowej i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Produkt nie spełnia wymagań – jak zgłosić

W każdym wypadku, gdy mamy podejrzenia, że produkt może stwarzać zagrożenie, możemy sprawdzić, czy nie znajduje się on w rejestrze wyrobów niezgodnych z wymaganiami na stronie internetowej lub w w Europejskim Systemie Szybkiej Wymiany Informacji o Produktach Niebezpiecznych RAPEX . Można również zgłosić się do Inspekcji Handlowej, której dane znajduja na stronie Urzędu, a także zawiadomić UOKiK, korzystając ze specjalnego formularza.

Dodatkowe informacje dla mediów:

Małgorzata Cieloch, Rzecznik prasowy UOKiK
Departament Współpracy z Zagranicą i Komunikacji Społecznej
Pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel. (22) 827 28 92, 55 60 314
Fax (22) 826 11 86
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Komunikat prasowy 2014.11.14.

Wypowiedź Macieja Kucharczuka z UOKiK na temat systemu nadzoru rynku (format: MP3, rozmiar 2,88 MB)

Wypowiedź Pawła Ratyńskiego z UOKiK na temat znaku CE (format: MP3, rozmiar: 1,44 MB)

Raport z kontroli podlegających dyrektywom nowego podejścia - prezentacja PowerPoint

Raport z kontroli wyrobów podlegających dyrektywom nowego podejścia w 2013