Brak osłony łańcucha rowerowego, niepełne informacje w instrukcji lub jej brak – to najczęstsze nieprawidłowości z kontroli rowerów dla dzieci. Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK zbadała 303 partie rowerów, fotelików i bagażników. Zastrzeżenia wzbudziła co trzecia partia – nieprawidłowości zostały od razu wyeliminowane

[Warszawa, 7 listopada 2014 r.] Kontrola Inspekcji Handlowej (IH) odbyła się w II kwartale 2014 roku na terenie całego kraju. Inspektorzy sprawdzali bezpieczeństwo i oznakowanie rowerów dla dzieci, fotelików do przewożenia najmłodszych czy bagażników. Sprawdzono 303 partie produktów u 66 przedsiębiorców, zakwestionowano 106 partii (35 proc.). Dla porównania – w II kwartale 2013 roku zastrzeżenia inspektorów wzbudziło 40 proc. partii.

Sprawdzane w tym roku produkty kwestionowano ze względu na niepełne informacje w instrukcji obsługi (76), jej brak (11), dołączenie jedynie instrukcji w języku obcym (4). Ponadto, w rowerach dla dzieci brakowało osłony łańcucha (6 partii).

Cieszy fakt, że większość przedsiębiorców (32 spośród 37, u których wykryto nieprawidłowości) natychmiast wyeliminowała nieprawidłowości – np. uzupełnili brakujące informacje lub zwracali nieprawidłowo oznakowane towary do dostawców. Produkty, które stwarzały zagrożenie dla najmłodszych, dwie partie zostały wycofane ze sprzedaży. Ponadto, Prezes UOKiK wszczął dwa postępowania wobec towarów, które nie spełniały wymagań bezpieczeństwa. Ze względu na nadal występujące nieprawidłowości kontrole tych produktów będą kontynuowane w kolejnych latach.

Rodzicu – kupujesz dziecku rower – pamiętaj o:

  1. Nie kieruj się tylko ładnym wyglądem czy atrakcyjną ceną - dopasuj rower do wieku, wzrostu i umiejętności dziecka.
  2. Elementy rowerów, z którymi dziecko ma kontakt podczas jazdy nie powinny mieć zadziorów, pęknięć oraz ostrych krawędzi, elementy wystające powinny być zaokrąglone, a wszelkiego rodzaju śruby odpowiednio zabezpieczone.
  3. Sprawdź hamulce - każdy rower powinien być wyposażony w co najmniej dwa niezależne układy hamulcowe, z czego co najmniej jeden z nich powinien działać na koło przednie i jeden na koło tylne.
  4. W rowerach dla dzieci hamulec tylny powinien być uruchamiany stopami rowerzysty poprzez nacisk na pedały. Rowery dziecięce nie powinny mieć elementów podtrzymujących stopę w pedałach (np. pasków).
  5. Rowery dla najmłodszych muszą mieć pełną ochronę łańcucha (osłania łańcuch z boku, od góry oraz przednie i tylne koło łańcuchowe).
  6. Zastrzeżenia co do bezpieczeństwa lub oznakowania produktów należy zgłaszać do Inspekcji Handlowej lub Departamentu Nadzoru Rynku w UOKiK.

Dodatkowe informacje dla mediów:

Małgorzata Cieloch, Rzecznik prasowy UOKiK
Departament Współpracy z Zagranicą i Komunikacji Społecznej
Pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel. (22) 827 28 92, 55 60 314
Fax (22) 826 11 86
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Informacja o wynikach kontroli rowerów dziecięcych i akcesoriów - II kw 2014

Załącznik - tabela - rowery dziecięce i akcesoria - II kw 2014

Wypowiedź Tomasza Nawrockiego z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na temat wyników kontroli (format: MP3, rozmiar: 3,45 MB)

Porady Agnieszki Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na temat zakupu rowerków dziecięcychi (format: MP3, rozmiar: 1,56 MB)